Da se ne zaboravi žrtva poginulih hrvatski branitelja i civila stradalih u teškim ratnim danima na području grada Gline, gdje je tijekom Domovinskog rata poginulo 392 branitelja i civila te su počinjeni brojni strašni zločini nad stanovništvom, Udruga dragovoljaca i veterana Domovinskog rata ogranak Glina organizirala je „Dane sjećanja“, manifestaciju kojom se poziva na sjećanje na razaranje i žrtve koja su se na tim područjima događala krajem rujna i u listopadu 1991. godine. Kolona sjećanja krenula je od spomen obilježja u Šatornji, da bi se zaustavila u Pokulama, šumi u kojoj je 22. kolovoza 1991. godine u zasjedi smrtno stradao pripadnik 2. GB Damir Pintar, a potom su 2. listopada iste godine na oltar Domovine svoje živote hrabro položila još sedmorica branitelja: Ivica Jažeta, Darko Srbić, Danijel Mihaljević, Milan Zgurić, Branko Klasnić, Branko Uzelac i Josip Zgurić, branitelji koji su dali život kako bi omogućili civilima povlačenje iz okruženja, a čija su imena uklesana duboko u sjećanje sumještana i suboraca. U najezdi srbočetnika i terorista od zadnjeg dana mjeseca rujna do 4. listopada 1991. godine u kojoj su krenuli od Gline prema Kupi počinjeni su brojni zločini, koji se nikako ne smiju zaboraviti, naglasio je predsjednik UDVDR-a ogranak Glina Marko Sremić: „Nemojte to zaboraviti! To se ne smije zaboraviti! Žrtva je prevelika da bi se ona mogla na bilo koji način umanjivati ili je ne dao Bog zaboraviti. Sve ono što se događalo ’91.,’92., ’93., ’94. i ’95. do Oluje je vrijedno trajnog spomena dok je ove države i dok je ovog naroda.“
Počast stradalima odala je u ime gradonačelnika Grada Gline Dubravka Medved: „Poruka je da se trebamo okrenuti budućnosti, ali svakako nikako ne zaboraviti ovo što se desilo na ovim područjima i prisjećati se svake godine žrtava.“
Svake godine obilježavamo veliku tragediju i stradavanje stanovika grada Gline i svih 36 hrvatskih sela koja su potpuno stradala, a oni koji su ostali na svojim ognjištima su pobijeni, podsjetio je župan Sisačko-moslavačke županije Ivo Žinić: „Neprijateljska mržnja srbočetnika u to vrijeme je bila tolika da nisu imali milosti ni prema 6-godišnjoj djevojčici ni prema 80-godišnjima starici i starcu. 392 žrtve u Domovinskom ratu na području grada Gline je oko 5% ukupnog stanovništva Hrvata koji su tada živjeli na ovom prostoru. Doista je to velika žrtva i ti dani iz današnjeg kuta gledanja kada se prisjećamo svih tih žrtava možda izgledaju samo kao brojke, ali doista ovim prostorima je vladala mržnja, vladala je smrt. Doista je bilo teško. Beznađe, panika, jauk…“ Župan je pozvao mlade i cjelokupnu javnost da nastave ono što se danas radi, da se prisjete i nikada ne zaborave.
Nakon molitve i paljenja svijeća ispred nekoliko spomen-obilježja, kolona sjećanja svoj je put nastavila do Gornje Bučice, gdje su kod spomen-obilježja položeni vijenci i zapaljene svijeće, nakon čega je održana sveta misa koju je predvodio viduševački župnik Marijan Štingl.
Izvor: www.radio-banovina.hr